8 березня: яке свято, іменини та прикмети дня

Міжнародний жіночий день

У світі відзначають Міжнародний жіночий день, який з’явився як нагадування про рівні права чоловіків та жінок. А за народними прикметами, дівчатам, які бажають найближчим часом вийти заміж, варто уникати цього дня суто жіночих компаній.

Міжнародний жіночий день

Щорічно 8 березня у світі відзначають Міжнародний жіночий день. Коріння свята сягає середини ХІХ століття. 1857 року в Нью-Йорку пройшла демонстрація, яку назвали «маршем порожніх каструль». Жінки-текстильниці вийшли на вулиці з вимогою отримувати рівну з чоловіками зарплату і зменшити робочий день з 16 до 10 години. Активістки привернули увагу громадськості до питань жіночих умов праці. Після цього по всьому світу почали з’являтися жіночі профспілки, а дівчат почали приймати до університетів.

«Марш порожніх каструль» у Нью-Йорку
«Марш порожніх каструль» у Нью-Йорку

У 1909 році там же пройшли нові страйки, після чого американські соціалісти вирішили відзначати жіночий день в останню неділю лютого. У 1910 році суфражистка, учасниця німецького комуністичного руху Клара Цеткін ініціювала появу Міжнародного жіночого дня. За задумом, цього дня жінки могли б збиратися на мітинги та розповідати про свої проблеми.

У багатьох країнах світу 8 березня вважається днем боротьби за рівні права жінок та чоловіків. При цьому в країнах колишнього СРСР за час існування тоталітарної держави сформувався зовсім інший образ. Жінки працювали нарівні з чоловіками, тому 8 березня в Союзі називали просто святом весни, а ось пункти про права та рівну зарплату — просто не згадували.

Яке православне (церковне) свято сьогодні

За Новоюліанським календарем, сьогодні українські віряни вшановують пам’ять преподобного Феофілакта, єпископа Нікомидійського.

За Юліанським календарем, 8 березня православна церква вшановує пам’ять священномученика Полікарпа Смирнського.

8 березня православна церква вшановує пам'ять священномученика Полікарпа Смирнського

Святий Полікарп жив у І-ІІ століттях на території сучасної Туреччини і був учнем апостола Іоанна Богослова. У ранньому дитинстві він осиротів, тому його всиновила та виховала християнка Калліста. Після її смерті Полікарп роздав майно бідним та почав вести аскетичний спосіб життя.

Пізніше він став найшанованішим богословом Малої Азії і був висвячений у диякони, а потім і став єпископом Смирни. Навколо нього зібралося коло учнів. На 86 році життя Полікарпа заарештували під час релігійних гонінь і після відмови зректися Христа спалили живцем.

День ангела 8 березня

Іменини за Новоюліанським календарем відзначають: Афанасій, Володимир, Вольдемар, Дементій, Іван, Ян.

Іменини за Юліанським календарем відзначають: Дем’ян, Іван, Клим, Кузьма, Матрона, Микола, Михайло, Олександр, Олексій, Сергій, Ян.

Інші свята сьогодні

  • Албанія, Лаос, Таджикистан — День матері.
  • США — День коректорської правки.

Народні прикмети та традиції на 8 березня

Традиції:

У давнину цей день називали «кислі дівчата». Вважалося, якщо до 8 березня дівчину не засватали, вона пробуде в дівках мінімум до літа, оскільки на весну припадає Великий піст, в який не прийнято влаштовувати весілля. Через це дівчат, які мріяли про заміжжя, називали скислими, оскільки обличчя у них були не надто щасливі. Цього дня дівчата на виданні влаштовували різні обряди, аби привернути наречених.

Підписуйся на наш Telegram канал

Прикмети:

Посуд цього дня б’ється до великої вдачі.
Якщо у цей день голосно цокотять сороки, значить чекайте на гостей або хороші новини.
Туман віщує дощове літо.

Що не можна робити у цей день

Дівчатам, які бажають цього року зустріти нареченого, радять провести день не в жіночій компанії. В оточенні має бути хоча б один чоловік.

Категорично заборонено в цей день вбивати павуків у будинку, тому й починати прибирання не варто.

Знакові та пам’ятні події 8 березня

У 1910 році баронеса де Ларош стала першою жінкою, яка отримала ліцензію пілота. Еліза Леонтіна Дерош народилася в Парижі в сім’ї слюсаря-водопровідника, а, ставши актрисою, взяла «шляхетний» сценічний псевдонім баронеса Раймонда де Ларош. Після кількох польотів на повітряних кулях аероклуб Франції видав їй посвідчення пілота №36 — так вона офіційно стала першою льотчицею Франції.

Перша французька льотчиця баронесу Раймонда де Ларош
Перша французька льотчиця баронесу Раймонда де Ларош

Актриса роз’їжджала з «літаючим цирком» Європою. Під час Першої світової війни, коли жінки були офіційно усунуті від польотів, служила водієм у французькій армії. У червні 1919 року де Ларош поставила два «жіночі» світові рекорди — на висоту та дальність польоту.

У 1917 році в Петрограді (зараз Санкт-Петербург) мітинги та демонстрації з приводу Міжнародного жіночого дня набули масового характеру. До демонстрантів, які вимагали «хліба та миру», приєдналися робітники Путилівського заводу, які страйкували з 2 березня. Між демонстрантами та поліцією сталися сутички, які стали початком Лютневої революції. У результаті цар Микола II зрікся престолу і закінчилося правління династії Романових. До влади прийшли більшовики і згодом утворився СРСР, який проіснував 70 років.

У 1952 році в Пенсільванському шпиталі (Філадельфія) вперше застосували апарат «штучне серце». Протягом 80 хвилин він підтримував життєдіяльність 41-річного Пітера Дюрінга, якому медики робили операцію на серці.

У 2014 році безвісти зник літак Boeing 777-200ER авіакомпанії Malaysia Airlines, що летів з Куала-Лумпура (Малайзія) до Пекіна (Китай). Зв’язок із бортом було втрачено в той момент, коли він знаходився над Південно-Китайським морем. Пізніше з’ясувалося, що на авіалайнері невідомі відключили системи зв’язку, але літак суттєво відхилився від курсу і перебував у повітрі понад сім годин. Пошукова операція, яка тривала до червня, не дала результатів і за рік авіакомпанія офіційно заявила про зникнення борту та 239 осіб, які на ньому перебували.

Хто народився цього дня

1932 — Сільвія Дербес, мексиканська актриса. Набула популярності завдяки ролям доньї Маті в серіалі «Просто Марія» (1989), Мілагрос у серіалі «Узи кохання» (1995) та доньї Чабели Рохас у серіалі «Узурпаторша» (1998).

1947 — Майкл Харт, американський письменник, винахідник електронних книг.

1990 — Макс Барських, український співак, композитор та автор пісень.

Макс Барських, український співак, композитор та автор пісень
Макс Барських

2000 — Даніель Магнуссон, шведський керлінгіст, дворазовий чемпіон світу, олімпійський чемпіон.

Читайте також:

1 Response

  1. валерій :

    Це не св”ято, це визнання непрвноцінності жінки!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.