23 березня: яке свято, іменини та прикмети дня

Всесвітній день метеорології

Іменини цього дня відзначають Анастасія та Макар. А за народними прикметами, варто спостерігати за талим снігом і копати канави, щоб не затопило будинок.

Всесвітній день метеорології

Щорічно 23 березня у світі відзначають Всесвітній день метеорології (World Meteorological Day). Дату закріпили ще 1961 року з ініціативи Світової метеорологічної організації (СМО) під егідою ООН.

Справа в тому, що цього дня 1950 року набула чинності Конвенція Всесвітньої метеорологічної організації, якою проголосили утворення Організації. Сьогодні ВМО відіграє провідну роль у міжнародних зусиллях з моніторингу та захисту навколишнього середовища за допомогою своїх програм. У разі небезпечних явищ, пов’язаних з погодою, кліматом та водою, що є причиною близько 90% всіх стихійних лих, програми ВМО надають життєво важливу інформацію для випуску попереджень, що дозволяють рятувати життя та зменшувати шкоду майну та навколишньому середовищу.

Яке православне (церковне) свято сьогодні

За Новоюліанським календарем, сьогодні українські віряни вшановують пам’ять преподобномученика Нікона та його учнів.

За Юліанським календарем, 23 березня православна церква вшановує пам’ять святої Василіси.

23 березня православна церква вшановує пам'ять святої Василіси

Мучениця Василіса Нікомідійська постраждала за віру під час правління імператора Діоклетіана. Імператор Нікомідії Олександр наказав схопити дев’ятирічну Василісу і змушував її зректися Христа. За відмову дівчинку піддали тривалим тортурам, проте вона не постраждала. Це настільки вразило правителя Олександра, що він також увірував у Христа, прийняв хрещення під ім’ям Антонін. Свята Василіса прожила недовго, проте її смерть була мирною.

День ангела 23 березня

Іменини за Новоюліанським календарем відзначають: Анастасія, Василь, Варвара, Ілля, Георгій, Лідія, Макар, Олексій, Пелагея, Сергій.

Іменини за Юліанським календарем відзначають: Анастасія, Василиса, Віктор, Галина, Георгій, Денис, Дмитро, Єгор, Іван, Леонід, Марк, Михайло, Ніка, Павло, Ян.

Інші свята сьогодні

  • Балі — День тиші.
  • Болівія — День моря.
  • Киргизстан — День оцінювача.
  • США — День атеїста, Національний день чиа, День цуценяти.

Народні прикмети та традиції на 23 березня

Традиції:

У давнину в цей день селяни рили канави, щоб відвести талу воду від будинків та господарських будівель. Крім того, в цей час бувала перша весняна гроза.

Підписуйся на наш Telegram канал

Прикмети:

Сині хмари віщують теплу, але дощову погоду.
Гроза цього дня обіцяє багатий урожай влітку.
Якщо сніг тане з південного боку від мурашиних куп, літо буде коротким і холодним, якщо з північного — теплим і тривалим.

Що не можна робити у цей день

Не варто робити великі покупки.

Медичні операції варто перенести на інший день.

Знакові та пам’ятні події 23 березня

У 1944 році засновано Київський ботанічний сад Академії наук УРСР. Ідея створення ботсаду виникла ще восени 1918 року, коли створили Національну академію наук. Один із перших президентів Академії, відомий флорист та мандрівник Володимир Липський обґрунтував ідею ботанічного саду, накреслив його структуру та розробив детальний план будівництва. Тоді створити Ботанічний сад планували на основі Голосіївського лісу, але план не реалізували.

З перенесенням столиці України з Харкова до Києва у 1935 році затвердили рішення Київради про будівництво ботанічного саду та виділення ділянки землі площею 117 га на Звіринці — на місці знищеного вибухом у червні 1918 року Звіринецького порохового складу. Тоді ж почали будувати оранжереї та висаджувати рослини. Незважаючи на труднощі до початку Другої світової війни на території зібрали близько 1050 видів рослин просто неба і майже 1000 таксонів оранжерейних рослин.

Київський ботанічний сад у 1946 році
Київський ботанічний сад у 1946 році

Під час окупації Києва військами нацистської Німеччини більшість колекції було втрачено, але все вдалося відновити після звільнення міста.

У 1998 році на 70-й церемонії вручення кінопремії «Оскар» фільм Джеймса Камерона «Титанік» отримав 11 нагород (повторивши досягнення фільму «Бен-Гур» у 1959 році).

Найкращим режисером став Джеймс Камерон, найкращою актрисою — Гелен Гант, акторами другого плану — Кім Бейсінгер та Робін Вільямс.

У 2020 році українська Вікіпедія перетнула рубіж у мільйон статей.

Хто народився цього дня

1904 — Джоан Кроуфорд (справжнє ім’я Люсіль Фей Лесюр), американська кіноактриса, володарка премій «Оскар» та «Золотий глобус». Американський інститут кіномистецтва визнав її однією з найвидатніших актрис в історії. Знімалася у фільмах «Що трапилося з Бебі Джейн?» (1962), «Гранд-готель» (1932), «Вкрадені коштовності» (1931).

1910 — Акіра Куросава, японський кінорежисер, сценарист і продюсер. За 57 років творчої діяльності створив 30 фільмів. Прославився самурайськими фільмами «Расемон» (1950), «Сім самураїв» (1954), «Трон у крові» (1957), «Три негідники у прихованій фортеці» (1957), дилогією про роніна Сандзюро («Охоронець» та «Відважний самурай»), «Тінь воїна» (1980) та «Ран» (1985).

Акіра Куросава, японський кінорежисер, сценарист і продюсер
Акіра Куросава

1921 — Дональд Кемпбелл, англійський гонщик, автор багатьох рекордів швидкості на суші та воді.

1976 — Кері Расселл, американська актриса і танцівниця, володарка премії «Золотий глобус». Знімалася у фільмах «Вільний штат Джонса» (2016), «Казки на ніч» (2008), «Місія нездійсненна 3» (2006), а також у телесеріалі «Фелісіті» (1998-2002).

1976 — сер Кріс Хой, шотландський велогонщик, шестиразовий олімпійський чемпіон, 11-разовий чемпіон світу.

1978 — Ніколь Том, американська актриса кіно та телебачення. Відома за роллю Меггі Шефілд у серіалі «Няня» (1993-1999) та ролі Райс Ньютон у фільмі «Бетховен» (1992).

1983 — сер Мо Фара, британський бігун на довгі дистанції, чотириразовий олімпійський чемпіон.

1988 — сер Джейсон Кенні, британський велогонщик, семиразовий олімпійський чемпіон.

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.