22 січня: яке свято, іменини та прикмети дня

День Соборності в Україні

Цей день є символічним для України. Саме 22 січня на початку минулого століття проголосили об’єднання Української народної республіки із ЗУНР. У наші дні українці створюють символічні ланцюги, щоби показати єдність нації.

День Соборності в Україні

22 січня в Україні відзначають День Соборності. Свято приурочене до подій 1919 року, коли було проголошено Акт возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки. УНР та ЗУНР (входили Галичина, Буковина та Угорська Україна) виникли на уламках Російської та Австро-Угорської імперій та об’єднувалися в єдину соборну Українську державу.

Однак це об’єднання стало лише символічним, оскільки вже за кілька тижнів більшовики захопили Київ, поляки згодом окупували Східну Галичину, а Чехо-Словаччина — Закарпаття.

У 1990 році як символ єднання і волі українського народу до свободи став «живий ланцюг», який організували з нагоди 71-ї річниці проголошення Акту возз’єднання. Того дня близько 450 тисяч тоді ще радянських українців взялися за руки та проклали символічний місток від Києва до Львова завдовжки близько 700 кілометрів.

часники першого «живого ланцюга» в Україні. Фото: Укрінформ
Учасники першого «живого ланцюга» в Україні. Фото: Укрінформ

«Ланцюг» розпочинався в Івано-Франківську від Центрального народного будинку (колишньої резиденції парламенту ЗУНР та місця прийняття Акту возз’єднання), йшов через Стрий, Львів, Тернопіль, Рівне, Житомир та Київ.

У 1991 році Україна остаточно вийшла зі складу СРСР і здобула незалежність, проте політики понад 30 років спекулювали на темі та намагалися роз’єднати українців, апелюючи до теми мови та різного історичного минулого.

Яке православне (церковне) свято сьогодні

За Новоюліанським календарем, на який Православна церква України перейшла 1 вересня 2023 року, сьогодні українські віряни вшановують памʼять святого апостола Тимофія.

За Юліанським календарем, 22 січня Православна церква вшановує пам’ять святого мученика Євстратія.

22 січня Православна церква вшановує пам'ять святого мученика Євстратія

Євстратій народився у селищі Віцініана Тарсійської області у Віфінії. У 20-річному віці він залишив батьківський дім та оселився в Агаврівській обителі на Олімпі. Там він вів суворе подвижницьке життя, харчуючись лише хлібом та водою. Він нічого не мав, окрім однієї власяниці та овчини, на якій спав. Не було у Євстратія й власної келії, а спав він там, де доводилося. Через деякий час, на прохання братії, Євстратій став настоятелем обителі.

Під час царювання іконоборця Лева Вірменина преподобний ховався від переслідувань, поневірявся в горах і пустелях, а після смерті царя повернувся до монастиря. Євстратій прожив 95 років, а після смерті його зарахували до лику преподобних.

День ангела 22 січня

Іменини за Новоюліанським календарем відзначають: Анастасія, Георгій, Іван, Леонтій, Макар, Микола, Петро, Тимофій.

Іменини за Юліанським календарем відзначають: Антоніна, Захар, Павло, Петро, Пилип.

Інші свята сьогодні

  • Болівія — День заснування багатонаціональної держави.
  • Великобританія — День птахів.
  • Ісландія — День чоловіка.
  • Польща — День дідуся.
  • США — Свято життя, День візерунка в горошок, День гострого соусу, День нудистського пляжу.
  • Таджикистан — День працівників митниці.

Народні прикмети та традиції на 22 січня

Традиції:

Цього дня наші пращури ходили до лазні, щоб змити з себе святкову розслабленість і з новими силами взятися до роботи.

Підписуйся на наш Telegram канал

Прикмети:

Ясний день обіцяє врожайний та благополучний рік.
Якщо ворони і галки сидять на снігу — незабаром потеплішає, якщо птахи сідають на верхівках дерев — варто чекати похолодання.

Що не можна робити у цей день

Не можна відмовляти у допомозі тим, хто її потребує.

Не рекомендують виганяти надвір кішок.

За народними прикметами не варто пришивати гудзики цього дня, оскільки надовго застрягнете у вирішенні старих проблем.

Знакові та пам’ятні події 22 січня

У 1905 році в Санкт-Петербурзі військові жорстоко придушили багатотисячну мирну демонстрацію робітників на чолі зі священиком Георгієм Гапоном. Протестувальники йшли до Зимового палацу, щоб вручити цареві Миколі II Петицію про робочі потреби з економічними та політичними вимогами. У результаті загинуло близько 200 людей, ще близько 800 отримали поранення.

Ця подія увійшла в історію як «Кривава неділя» і викликала хвилю страйків та демонстрацій, започаткувавши Першу російську революцію.

22 січня 1918 року в будівлі Педагогічного музею в Києві розпочалося закрите засідання Малої Ради, на якому було затверджено IV Універсал, який проголосив Україну незалежною державою.

Проголошення незалежності Української народної республіки
Проголошення незалежності Української народної республіки

На той час здобути самостійність Україні не судилося і під тиском більшовиків вона увійшла до складу СРСР, де пробула до 1991 року.

У 1992 році українка за походженням Роберта Лінн Бондар стала першою канадською жінкою-астронавткою. Вона народилася у родині вихідців з Івано-Франківської області та згодом освоїла пілотування літаком.

Роберта Лінн Бондар
Роберта Лінн Бондар

22 січня 2014 року під час протестів на Майдані у Києві співробітники міліцейського спецпідрозділу «Беркут» смертельно поранили одного з протестантів. 20-річний Сергій Нігоян родом із Дніпропетровської області став першою жертвою Революції Гідності. У той же час смертельне вогнепальне поранення у серце отримав 25-річний білорус Михайло Жизневський. Обидва були активістами Майдану та брали участь у протестах фактично із самого початку. Вже за місяць кількість жертв досягла сотні.

Хто народився цього дня

1908 — Лев Ландау, фізик, академік, лауреат Нобелівської премії (1962). Працював у Харківському національному університеті.

1953 — Джим Джармуш, американський кінорежисер, сценарист і музикант, призер Канського кінофестивалю. Зняв фільми «Мертві не вмирають» (2019), «Виживуть тільки коханці» (2013), «Мертвець» (1995), «Дивніше, ніж у раю» (1984).

Джим Джармуш, американський кінорежисер, сценарист і музикант
Джим Джармуш

1981 — Бен Муді, американський гітарист і продюсер, один із засновників рок-гурту Evanescence.

1987 — Астрід Якобсен, норвезька лижниця, олімпійська чемпіонка, триразова чемпіонка світу.

1996 — Семі Гейл, американська актриса театру, кіно та телебачення. Найбільш відома за роллю Ніккі Ріган-Бойл у телесеріалі CBS «Блакитна кров».

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.