20 лютого: яке свято, іменини та прикмети дня

День Героїв Небесної Сотні в Україні

В Україні цього дня вшановують пам’ять Героїв Небесної Сотні і згадують про анексію Криму.

День Героїв Небесної Сотні в Україні

Щороку 20 лютого в Україні вшановують пам’ять Героїв Небесної Сотні. Дату закріпили у 2015 році Указом президента «Про увічнення подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні».

Саме у ці дні, під час Революції Гідності 2014 року, протистояння між українським народом та режимом тодішнього президента Віктора Януковича досягло свого піку. У ніч проти 20 лютого було оголошено перемир’я, проте вже вранці зіткнення спалахнули з новою силою. Саме 20 лютого загинуло найбільше активістів Майдану — 47. Ще 157 отримали травми, з них 68 — вогнепальні поранення.

Центр Києва під час Революції Гідності у 2014 році
Центр Києва під час Революції Гідності у 2014 році

Того дня у бік Майдану безперервно їхали машини «швидкої допомоги». На вулиці Інститутській силовики стріляли по людях із вогнепальної зброї. Під приціл потрапляли не лише протестувальники, а й медики та журналісти.

Частина протестуючих висунулася у бік парламенту на вулиці Грушевського, після чого там оголосили евакуацію та скасували засідання. Евакуювали також Кабінет Міністрів. Тодішній глава МВС Віталій Захарченко офіційно визнав, що правоохоронцям видали вогнепальну зброю.

Місце розстрілу протестувальників на вулиці Інститутській
Місце розстрілу протестувальників на вулиці Інститутській

Опозиції вдалося зібрати кворум у Раді, після чого розпочалося екстрене засідання. Увечері парламентарі ухвалили постанову, якою засудили насильство в Україні. Воно також скасовувало антитерористичну операцію СБУ та зобов’язувало всіх силовиків розблокувати вулиці та повернутися до місць постійної дислокації. «За» цю постанову проголосували 236 депутатів, у тому числі 35 депутатів від фракції Партії регіонів та 35 позафракційних. Жодного голосу не дала лише фракція Комуністичної партії України. Ця постанова поклала край триденному кровопролиттю.

Згодом 105-ти Героям Небесної Сотні посмертно надали звання Герой України.

Всесвітній день соціальної справедливості

20 лютого у багатьох країнах світу відзначають День соціальної справедливості. Дату у 2009 році закріпила Генеральна Асамблея ООН. Ініціатива належить уряду Киргизстану. Цього дня пропонують проводити заходи, які сприятимуть зміцненню соціальної справедливості, які щороку присвячують певній темі.

Всесвітній день соціальної справедливості

Яке православне (церковне) свято сьогодні

За Новоюліанським календарем, сьогодні українські віряни вшановують пам’ять святого преподобного Льва, єпископа Катанського.

За Юліанським календарем, 20 лютого православна церква вшановує пам’ять преподобного Луки Елландського.

20 лютого православна церква вшановує пам'ять преподобного Луки Елландського

Згідно з переказами, Лука народився у місті Кастопія у 896 році. Він вів скромний та аскетичний спосіб життя, доброзичливо та щедро ставився до оточуючих. Був відомим духовним наставником, хоч і не мав духовного сану. У 14 років прийняв чернечий постриг. У зрілому віці оселився біля гори Гелікон, де довкола нього утворилась спільнота. Преподобний Лука побудував тут разом із своїми послідовниками монастир, у якому зцілював хворих.

День ангела 20 лютого

Іменини за Новоюліанським календарем відзначають: Антон, Афанасій, Василь, Давид, Денис, Іван, Гнат, Лев, Леонтій, Лука, Микола, Пилип, Сава, Сергій, Теодор, Тихон, Федір, Фома, Ян, Ярослав.

Іменини за Юліанським календарем відзначають: Олександр, Олексій, Петро.

Інші свята сьогодні

  • США — День комфорту, День студента-волонтера, День яблука, День вишневого пирога.

Народні прикмети та традиції на 20 лютого

Традиції:

Наші пращури вважали 20 лютого днем духовного очищення: намагалися не робити поганих вчинків і покаятися у гріхах. У цей період аналізували власні думки та дії, щоб позбутися недоліків.

Крім того, день вважається поминальним. Хазяйки випікали пироги з овочевою начинкою і пригощали ними бідних, а кілька штук виставляли за поріг, щоб «погодувати» померлих родичів. Люди відвідували храм та могили покійної рідні.

Крім того, намагалися дати милостиню бідним, вірячи, що чим більше даси цього дня, тим більше отримаєш у майбутньому.

Підписуйся на наш Telegram канал

Прикмети:

Червоний захід сонця обіцяє прохолодне літо.
Вітряний день обіцяє добрий урожай зернових цього року.

Що не можна робити у цей день

Заборонено влаштовувати весілля, оскільки день вважається поминальним.

Радять сьогодні відмовитися від вбрання зеленого кольору, щоб не приваблювати неприємності.

Великі покупки краще перенести.

Знакові та пам’ятні події 20 лютого

У 1943 році на кукурудзяному полі в Мексиці почав формуватися вулкан Парікутін. За кілька днів до утворення вулкана на відстані 400 км сталося 10 землетрусів. Згідно з однією з версій, селянин Діонісіо Пулідо помітив на своєму полі отвір розміром лише 7 см, з якого під натиском валив дим. За кілька годин на його місці виникла дірка глибиною 9 метрів, а вже за кілька днів після утворення вулкана, з нього потекла лава. Через три дні висота вулкана досягла висоти 44 метри, а до кінця року — 299 метрів.

Вулкан Парікутін в Мексиці

В середині того ж року село Парикутін засипало попелом, а пізніше воно потрапило в лавовий потік. Незабаром лава зруйнувала ще десять розташованих поблизу селищ. Понад 4000 людей були змушені залишити будинки, при цьому від лави та попелу ніхто не загинув.

Вулкан безперервно вивергався до 1952 року, після чого «заснув». З огляду на те, що вулкан почав рости на піднесеному гірському плато, його висота над рівнем моря досягла 2774 метрів, а лава покрила поверхню площею 25 квадратних кілометрів, що можна порівняти з площею середнього селища. Втративши своє поле і ферму Діонісіо, продав ділянку відомому мексиканському художнику Атлю, закоханому у вулкани. Атль витратив на дослідження Парікутіна багато років і намалював його на 11 000 малюнків та 1000 пейзажах олією.

У 2014 році Росія розпочала військову окупацію Криму. Саме з цієї дати почалося перекидання додаткових військових та підрозділів РФ на півострів. Там з’явилися вантажівки без номерів та озброєні військові без розпізнавальних знаків, яких називали «зеленими чоловічками». У той же час, на території півострова створили та озброїли формування найманців з-поміж місцевих жителів, якими керували офіцери спецслужб та Збройних сил РФ.

«Зелені чоловічки» без розпізнавальних знаків, яких РФ перекинула до Криму
«Зелені чоловічки» без розпізнавальних знаків, яких РФ перекинула до Криму

Події розвивалися стрімко — у ніч проти 27 лютого російські спецназівці захопили будівлі Верховної Ради та Уряду АРК, на яких встановили російські триколори. 16 березня на півострові провели так званий референдум, а вже за два дні проголосили про «приєднання» Криму до РФ.

Медаль, яку вручили російським військовим та найманцям за анексію півострова
Медаль, яку вручили російським військовим та найманцям за анексію півострова

Росія спочатку відмовлялася визнавати факт військової агресії. Лише 17 квітня тодішній президент Володимир Путін уперше публічно визнав, що у подіях у Криму брали участь кадрові російські військові. Стало також відомо, що учасникам анексії давали медаль «За повернення Криму».

Хто народився цього дня

1888 — Василь Барвінський, український композитор, піаніст, музичний критик.

1909 — Костянтин Жук, український радянський кінорежисер. Зняв фільми «Юлька» (1972), «Іноземка» (1965).

1966 — Сінді Кроуфорд, американська супермодель, актриса та телеведуча.

1967 — Курт Кобейн, американський рок-музикант, лідер гурту Nirvana.

Курт Кобейн, американський рок-музикант, лідер гурту Nirvana
Курт Кобейн

1988 — Ріанна, барбадоська R&B-співачка, актриса, музична продюсерка, модна дизайнерка.

1997 — Стурла Холм Легрейд, норвезький біатлоніст, олімпійський чемпіон (2022), багаторазовий чемпіон світу.

2000 — Криштоф Мілак, угорський плавець, олімпійський чемпіон, багаторазовий чемпіон світу.

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.