17 січня: яке свято, іменини та прикмети дня

Міжнародний день дитячих винаходів

Щороку у світі відзначають День дитячих винаходів та Міжнародний день творчості та натхнення. А День народження цього дня святкують актор Джим Керрі та український боксер Олександр Усик.

Міжнародний день дитячих винаходів

Щороку 17 січня у світі відзначають День дитячих винаходів. Датою обрали день народження американського винахідника та громадського діяча Бена Франкліна, котрий у 12-річному віці створив наручні ласти для плавання. В 1752 році він запропонував проект блискавковідводу, вперше застосував електричну іскру для вибуху пороху і отримав патент на конструкцію крісла-гойдалки.

Джордж Ніссен у 16-річному віці винайшов батут, а француз Луї Брайль під час навчання у школі створив відомий у наш час шрифт Брайля, яким користуються незрячі люди у всьому світі.

Щороку понад 500 тисяч дітей та підлітків винаходять різні гаджети та ігри, створюють та модифікують роботів та техніку.

Міжнародний день творчості та натхнення

Крім того, 17 січня відзначають День творчості та натхнення. Про ідейних натхненників такого свята нічого не відомо, проте його відзначають багато людей мистецтва.

Міжнародний день творчості та натхнення

Раніше люди вважали, що натхнення виникає завдяки музам — покровителькам різних наук і видів мистецтва. У давнину намагалися задобрити ці безтілі істоти, щоб отримати їхню прихильність.

Для багатьох людей мистецтва музами ставали улюблені жінки, які надихали на створення нових шедеврів. Наприклад, музою Рафаеля була чудова дівчина Форнаріна. А ось Пітера Рубенса надихала друга дружина Олена Фоурмен, яку він неодноразово зображував на полотнах. Натхненницею художника Едуара Мане стала путана Вікторія Меран, яка позувала оголеною для картини «Олімпія».

Багато митців шукають натхнення в навколишньому світі і щодня створюють нові неймовірні твори.

Яке православне (церковне) свято сьогодні

За Новоюліанським календарем, на який Православна церква України перейшла 1 вересня 2023 року, сьогодні українські віряни вшановують памʼять преподобного Антонія Великого.

За Юліанським календарем, 17 січня Православна церква вшановує Собор 70-ти святих апостолів.

17 січня Православна церква вшановує Собор 70-ти святих апостолів

За переказами, перед останньою проповіддю в Галілеї Христос обрав 70 апостолів, які повинні були поширити світом новину про пришестя Спасителя. До них увійшли ті, хто бачив Христа або чув про нього, а також їхні послідовники. Деякі з апостолів були учнями 12 перших послідовників Христа і часто їх супроводжували. Апостоли ходили по двоє і проповідували Євангеліє у всіх містах, які відвідували. Багатьох заарештували і піддали страшним тортурам за віру.

День ангела 17 січня

Іменини за Новоюліанським календарем відзначають: Антон, Антоніна, Віктор, Георгій, Єгор, Іван, Павло, Ян.

Іменини за Юліанським календарем відзначають: Аристарх, Артем, Архип, Афанасій, Денис, Ераст, Йосип, Клим, Лука, Марк, Микола, Олександр, Остап, Павло, Прохір, Родіон, Семен, Станіслав, Степан, Тимофій, Трохим, Пилип, Юхим, Яків.

Інші свята сьогодні

  • США — Судний день, День гарячого рому з олією.
  • Таїланд — День молочних продуктів.

Народні прикмети та традиції на 17 січня

Традиції:

Особливих традицій цього дня у народі не було.

Підписуйся на наш Telegram канал

Прикмети:

Зоряне безхмарне небо обіцяє сонячні та морозні дні.
Якщо на 17 січня випадає повний місяць, і стоїть ясна погода, то навесні буде повінь.
Багато снігу на деревах обіцяє вдалий сезон для бджолярів.

Що не можна робити у цей день

Цього дня краще не ходити в баню та лазню.

Увечері не варто навідуватись у гості.

Не радять заздалегідь розповідати іншим про свої плани, якщо хочете, щоб вони справдилися.

Знакові та пам’ятні події 17 січня

У 1917 році Данія та США підписали договір, згідно з яким останні ставали власниками Віргінських островів. Вартість угоди склала 25 мільйонів доларів. Цікаво, що відкрив територію Колумб і назвав острови Santa Ursula y las Once Mil Vírgines (коротко Las Vírgines) на честь Святої Урсули та 11 000 незайманих дівчат. Острови населяли племена карибів. Коли ж у 1555 році іспанський король та німецький імператор Карл V захопив острови, аборигенів знищили. Натомість туди завозили африканських рабів, які працювали на плантаціях цукрової тростини та індиго. Нині немає ні плантацій, ні експлуататорів, проте нащадки рабів становлять більшість населення островів.

У 1966 році американський стратегічний бомбардувальник B-52 зіткнувся над Іспанією з літаком-заправником. Внаслідок катастрофи семеро людей загинули, а одна з термоядерних бомб, що знаходилися на борту B-52, впала в Середземне море. Її вдалося виявити через три місяці. Це була найдорожча рятувальна операція на морі у ХХ столітті, яка обійшлася 84 мільйони доларів.

Термоядерна бомба, яку підняли із дна Середземного моря
Термоядерна бомба, яку підняли із дна Середземного моря

У 2007 році в районній лікарні міста Ізюм (Харківська область) помер народний депутат Верховної РадиУкраїни, заступник голови фракції Партії регіонів Євген Кушнарьов. Причиною раптової смерті політика став нещасний випадок на полюванні. За одними даними, під час полювання 15 січня куля зрикошетила від дерева і потрапила прямо в нардепа. За іншими відомостями, це могло бути замовне вбивство, оскільки на той час Кушнарьов почав набирати політичну вагу і міг скласти серйозну конкуренцію для Віктора Януковича. Медики два дні юоролися за його життя, але врятувати не змогли.

Хто народився цього дня

1899 — Аль Капоне (Альфонсе Габріель Капоне), американський мафіозі, голова великої банди Чикаго.

1929 — Жак Плант, канадський хокеїст, воротар, 6-разовий володар Кубка Стенлі.

1942 — Мухаммед Алі (ім’я при народженні Кассіус Марселлус Клей-молодший), американський боксер, олімпійський чемпіон (1960), абсолютний чемпіон світу у важкій вазі.

1962 — Джим Керрі, канадо-американський актор, комік, сценарист, продюсер, лауреат «Золотого глобуса». Найбільш відомий за участю у фільмах «Маска» (1994), «Ейс Вентура: Розшук домашніх тварин» (1994), «Брехун, брехун» (1997), «Брюс Всемогутній» (2003), «Шоу Трумана» (1998), «Вічне сяйво чистого розуму» (2004) та «Грінч — викрадач Різдва» (2000).

Джим Керрі, канадо-американський актор, комік, сценарист, продюсер
Джим Керрі

1969 — Tiësto (справжнє ім’я Тейс Вервест), нідерландський діджей, музикант, продюсер і композитор.

1971 — Річард Бернс, англійський гонщик, чемпіон світу з ралі (2001).

1979 — Олег Лісогор, український плавець, багаторазовий чемпіон світу та Європи.

1984 — Кельвін Харріс (справжнє ім’я Адам Річард Вайлс), шотландський співак, автор пісень, продюсер, діджей.

1987 — Олександр Усик, український боксер-професіонал, олімпійський чемпіон (2012), чемпіон світу та Європи.

Олександр Усік, український боксер-професіонал, олімпійський чемпіон (2012)
Олександр Усик

Читайте також:

1 Response

  1. Анонім :

    Александр Усик the best

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.